top of page
Szukaj

Nowe PZP w pytaniach i odpowiedziach - zaczynamy!

  • Zdjęcie autora: MSZ Kancelaria PZP ... i nie tylko!
    MSZ Kancelaria PZP ... i nie tylko!
  • 17 gru 2020
  • 2 minut(y) czytania

Zaktualizowano: 20 gru 2020

Drodzy Czytelnicy,


Dzisiaj rozpoczynamy nową serię publikacji na naszej stronie internetowej o zbliżającym się wielkimi krokami nowym Prawie Zamówień Publicznych (PZP), które wchodzi w życiu już 1 stycznia 2021 r.

Tak jak już zauważyliście, jesteście na Blogu Pozytywnych Zamówień Publicznych (BLOG PZP), a zatem nie będziemy tutaj rozprawiać o tym, czego w nowym Prawie Zamówień Publicznych (PZP) brakuje, jak mogłaby wyglądać ta ustawa, gdyby prace legislacyjne trwały dłużej (mamy nieodparte wrażenie, że czasu nigdy dość), czy co powinno być "jak w dyrektywie", a co "jest niepotrzebnym przepisaniem dyrektywy".


Nie narzekajmy, jest jak jest! Jednego możemy być pewni - mamy nowe przepisy, które wkrótce wejdą w życie. Na dodatek niedawno doczekaliśmy się całkiem sporej nowelizacji nowego Prawa Zamówień Publicznych.

To niewątpliwie należy oceniać pozytywnie - wszak okres oczekiwania na wejście w życie przepisów (tzw. vacatio legis) służy nie tylko obywatelom, by mogli zapoznać się z nowymi przepisami, ale również legislatorom, by w porę poprawili błędy, które przecież muszą się zdarzać wszędzie tam, gdzie są ludzie. A przecież prawo tworzą, stanowią i stosują ludzie.


Gdy tak czytaliśmy nowe przepisy, odkryliśmy główną przyczynę tego, że tak trudno się je czyta - powodem jest to, że są ... nowe! Przede wszystkim otrzymaliśmy nowy układ ("layout") ustawy, bardziej logiczny niż dotychczas, ale co z tego, skoro jest nowy. To oznacza, że wszyscy musimy się z nim oswoić. MSZ Kancelaria PZP postanowiła zatem, przygotowując się do nowych wyzwań związanych z PZP, wykonać pracę polegającą na próbie usystematyzowania nowego Prawa Zamówień Publicznych w postaci pytań i odpowiedzi.


Mamy nadzieję, że przygotowane przez nas materiały nie tylko pozwolą wszystkim (włącznie z nami:-) opanować tę trudną materię, ale również będziemy mogli powracać w przyszłości do tych opracowań w bieżącej pracy. Nie taki diabeł straszny, jak go malują!


Przygodę z pytaniami do nowego Prawa Zamówień Publicznych rozpoczynamy od umowy w sprawie zamówienia publicznego i jej wykonania czyli Działu VII. Następnie będziemy przerabiać kolejne fragmenty naszej nowej ustawy.


A teraz pytania, na które znajdziecie odpowiedzi w dzisiejszej publikacji (dla przypomnienia, znajdziecie ją na naszej stronie:

  • Czy do umów w sprawach zamówień publicznych stosuje się na mocy Nowego Prawa Zamówień Publicznych (PZP) przepisy Kodeksu cywilnego czy niezbędne jest w tym zakresie odpowiednie odesłanie w treści umowy?

  • Jaki jest podstawowy obowiązek zamawiającego i wykonawcy na etapie realizacji zamówienia?

  • W jakiej formie musi być zawarta umowa w sprawie zamówienia publicznego?

  • Jakich klauzul abuzywnych (niedozwolonych postanowień umownych) nie może zawierać umowa w sprawie zamówienia publicznego?

  • Na jaki okres można zawrzeć umowę w sprawie zamówienia publicznego i czy są jakieś wyjątki od tej reguły? Na jaki okres można zawrzeć umowę ramową i czy są jakieś wyjątki od tej reguły?


Serdecznie pozdrawiamy! ;-)


MSZ Kancelaria PZP








 
 
 

Comments


ul. Genewska 6, 03-963 Warszawa

Tel: +48 506 171 211

        +48 662 453 025 

        +48 791 975 516

© 2020-2025 MSZ Kancelaria Prawna, Magier Sterniczuk Zwolińska Kancelaria Radców Prawnych Spółka Partnerska 

bottom of page